Candidates

Democrats Running for Office in 2018

If you are a Democratic candidate and would like to be added to this list, please complete this form. For questions please email info@ocdemocrats.org or call (714) 634-DEMS.

June 5, 2018 Primary Election

The June 5, 2018 Primary Election will include the following political offices: U.S. Senate, Representatives in Congress (38th, 39th, 45th, 46th, 47th, 48th, and 49th), State Offices (Governor, Lieutenant Governor, Secretary of State, Controller, Treasurer, Attorney General, Insurance Commissioner), State Board of Equalization 4th District, State Senate (32nd, 34th, and 36th), State Assembly (55th, 65th, 68th, 69th, 72nd, 73rd, and 74th), State Superintendent of Public Instruction, County Superintendent of Schools, County Board of Education Trustee (Area 2, Area 5), Superior Court Judges, County Assessor, Auditor-Controller, County Clerk-Recorder, District Attorney-Public Administrator, Sheriff-Coroner, Treasurer-Tax Collector, County Board of Supervisor (2nd District, 4th District, and 5th District). 

November 6, 2018 General Election

  • Top-two Run-off Elections for races from June Primary. Includes Federal, and State races.
  • General Municipal Elections for City Council 
  • Board Member Elections for School Districts and Special Districts

Key: A blue checkmark () and name in bold indicates that candidate is endorsed. An asterisk (*) denotes that candidate is an incumbent Democrat seeking re-election. Blue text denotes a link to candidate’s website. A blank field indicates no Democratic candidate is declared for that seat. 

Federal Offices

US Senate 
Dianne Feinstein*, Kevin de León, Pat Harris
Congressional Representatives 
District 38: Linda Sánchez* 
District 39: Gil Cisneros, Sam Jammal, Andy Thorburn, Mai Khanh Tran
District 45: Dave Min 
District 46: Lou Correa* 
District 47: Alan Lowenthal* 
District 48: Hans Keirstead 
District 49: Douglas ApplegatePaul Kerr​, Mike Levin, Sara Jacobs

State Offices

Statewide
Governor: John ChiangDelaine EastinGavin NewsomAntonio Villaraigosa
Lt. Governor: Jeff BleichEd HernandezEleni Kounalakis
Attorney General: Xavier Becerra*, Dave Jones
Controller: Betty T. Yee* 
Treasurer: Fiona Ma 
Secretary of State: Alex Padilla* 
Insurance Commissioner: Ricardo Lara 
Superintendent of Public Instruction: Tony Thurmond 
Board of Equalization
4th District: David Dodson
State Senate
District 29 Special Recall Election: Oppose Recall of State Senator Josh Newman 
District 32: Rudy Bermudez, Vicky Santana
District 34: Jestin Samson, Tom Umberg
District 36: Marggie Castellano 
State Assembly
District 55: Gregg Fritchle 
District 65: Sharon Quirk-Silva* 
District 68: Michelle Duman 
District 69: Tom Daly* 
District 72: Josh Lowenthal 
District 73: Scott Rhinehart 
District 74: Catherine “Cottie” Petrie-Norris 

State Ballot Measures

Official endorsed positions of the California Democratic Party:

Prop 68: SUPPORT  California Drought, Water, Parks Climate, Coastal Protection, and Outdoor For All Act of 2018
Prop 69: SUPPORT  Motor Vehicle Fees and Taxes: Restriction on Expenditures: Appropriations Limit
Prop 70: OPPOSE  Greenhouse Gas Reduction Reserve Fund
Prop 71: SUPPORT  Ballot Measures: Effective Date
Prop 72: SUPPORT  Property Tax: New Construction Exclusion: Rain Water Capture System

County Offices

Board of Supervisors
District 2: Brendon Perkins 
District 4: Joe Kerr 
District 5:Board of Education
Area 2: David Boyd 
Area 5: Mary Navarro 
Countywide
Treasurer – Tax Collector:
Sheriff-Coroner: Duke Nguyen 
Superintendent of Schools:
Clerk-Recorder:
Assessor: Nathaniel Fernandez Epstein 
District Attorney: Brett Murdock 
Auditor-Controller:

City Offices

Aliso Viejo
City Council (2 seats, at-large): Tiffany Ackley
Laguna Niguel
City Council (2 seats, at-large):
Anaheim
Mayor: Ashleigh Aitken, Lorri Galloway
City Council, District 3: Jose Moreno*
City Council, District 6: Grant Henninger
Laguna Woods
Mayor:
City Council (1 seat, at-large):
Brea
Mayor:
City Council (2 seats, at-large): Parker Glenn*
Lake Forest
City Council (3 seats, at-large):Los Alamitos
City Council (4 seats, at-large):
Buena Park
Mayor:
City Council, District 5: Connor Traut
City Council, District 1: Sunny Park
Mission Viejo
City Council (3 seats, at-large):
Costa Mesa
Mayor: Katrina Foley
City Council, Seat 3: Andrea Marr
City Council, Seat 4: Manuel Chavez
City Council, Seat 5: Arlis Reynolds
 Newport Beach
City Council, District 1:
City Council, District 3:
City Council, District 4:
City Council, District 6:
Cypress
Mayor:
City Council (2 seats, at-large):
Orange
City Council (2 seats, at-large):
Dana Point
Mayor:
City Council (3 seats, at-large):
Placentia
City Council (3 seats, at-large):
Fountain Valley
Mayor:
City Council (3 seats, at-large):
Rancho Santa Margarita
City Council (3 seats, at-large):
Fullerton
Mayor: Doug Chaffee*
City Council, District 3: Jesus Silva
City Council, District 5: Ahmad Zahra
San Clemente
City Council (3 seats, at-large):
Garden Grove
City Council, District 1: Kris Beard*
City Council, District 4: Mark Paredes
San Juan Capistrano
City Council, District 2:
City Council, District 3:
City Council, District 4:
Huntington Beach
Mayor:
Mayor Pro-Tem:
City Council (4 seats, at-large): Shayna Lathus, Kim Carr
City Attorney:
Santa Ana
Mayor: Michelle Martinez
Ward 4: Phil BacerraRoman Reyna
Ward 2: Paul Gonzales
Ward 6:
Irvine
City Council (2 seats, at-large): Farrah Khan, Lauren Johnson-Norris, Kevork Abazajian
Seal Beach
District 1:
District 5: Sandra Massa-Lavitt*
District 3:
La Habra
City Council (2 seats, at-large):
Stanton
City Council (3 seats, at-large):
La Palma
City Council (2 seats, at-large):
Tustin
City Council (2 seats, at-large):
Laguna Beach
City Council (3 seats, at-large): Toni Iseman*
Westminster
City Council (2 seats, at-large): Jamison Power
Laguna Hills
City Council (3 seats, at-large):
Yorba Linda
City Council (2 seats, at-large): Lourdes Cruz

College Districts

Coast Community College District
Area 1: Jim Moreno*
Area 5: David Grant
Rancho Santiago Community College District
Area 2: John Hanna* 
Area 5: Larry Labrado*
North Orange County Community College District
Area 1: Barbara Dunsheath*
Area 3:
Area 6: Jeffrey Brown*
South Orange County Community College District
Area 2:
Area 5:

K-12 School Board Districts

Anaheim Elementary
Area 2: Jeff Cole*, David Heywood*, Ryan Ruelas*, Juan Gabriel Alvarez
La Habra City
Member (3 seats): Cynthia Aguirre*, Ofelia Hanson*, Ida MacMurray*
Anaheim Union High
Area 1: Al Jabbar*
Area 2: Annemarie Randle-Trejo*
Area 5:
Laguna Beach Unified
Member (3 seats): Carol Normandin*
Brea Olinda Unified
Member (4 seats):
Los Alamitos Unified
Member (2 seats):
Buena Park
Area 1:
Area 2:
Area 5:
Lowell Joint
Member (3 seats):
Capistrano Unified
Area 4:
Area 6:
Area 7:
Magnolia
Member (3 seats): Barbara Quintana*
Centralia
Area 1:
Area 2: Art Montez*
Area 5:
Newport-Mesa Unified
Member (4 seats):
Cypress
Member (3 seats):
Ocean View
Member (3 seats):
Fountain Valley
Member (3 seats): Lisa Schultz*
Orange Unified
Area 1:
Area 4: Kathy Moffat*
Area 5:
Area 7:
Fullerton
Member (3 seats):
Placentia-Yorba Linda Unified
Member (2 seats): Carrie Buck*
Fullerton Joint Union High
Member (3 seats):
Saddleback Valley Unified
Member (2 seats):
Garden Grove Unified
Area 2:
Area 4: Katelyn Brazer
Santa Ana Unified
Member (2 seats): Valerie Amezcua*
Huntington Beach City
Member (3 seats): Rosemary Saylor*
Savanna Elementary
Member (3 seats): John Shook*
Huntington Beach Union High School District
Member (3 seats): Bonnie Castrey*, Kathy Iverson*, Martin Salgado, Diana Lee Carey
Tustin Unified
Member (2 seats):
Irvine Unified
Member (2 seats): Sharon Wallin*
Westminster
Member (3 seats): Penny Loomer*, Mary Mangold*

Water Districts

East Orange County
Member/Vice President: Richard Bell*
Director (2 seats): Seymour Everett*
Orange County                                   
Division 1:
Division 5:
Division 7: Shelly Henderson
El Toro
Director (2 seats): William Kahn*
Santa Margarita
Director (2 seats):
Irvine Ranch
Director (3 seats): Steven LaMar*, Andrew Pollard
Serrano
Division 1:
Division 4:
Mesa Consolidated
Director (2 seats):
South Coast
Director (2 seats):
Moulton Niguel
Division 2:
Division 3:
Division 4
Trabuco Canyon
Director (3 seats):
Municipal of Orange County
Division 1:
Division 2:
Division 5:
Yorba Linda
Director (2 seats):

Special Districts

Capistrano Bay Community Services District
Board Member (3 seats): Kurtis Breeding*
Silverado-Modjeska Recreation and Park District
Board Member (3 seats): Deborah Johnson*
Emerald Bay Community Services District
Board Member (3 seats): Keri Ueberroth*
Costa Mesa Sanitary District
Board Member (3 seats):
Rossmoor Community Services District
Board Member (2 seats): Bill Kahlert*
Midway City Sanitary District
Board Member (3 seats):
Surfside Colony Community Services District
Board Member (4 seats): Gayle Mueller-Winnen*
Sunset Beach Sanitary District
Board Member (2 seats):
Three Arch Bay Community Services District
Board Member (2 seats):
Rossmoor/Los Alamitos Area Sewer District
Board Member (2 seats): Joel Rattner*
Buena Park Library District
Board Member (2 seats): Mary Fuhrman*
Surfside Colony Storm Water Protection District
Board Member (3 seats):
Placentia Library District
Board Member (2 seats):
Share This